İletişime Geçin
Cumhuriyet Mahallesi 91. Sokak Taç Mahal Evleri No:14/A Atakum/Samsun
Ses Yalıtımı
Gürültü Kirliliğine Son Diyoruz. Ses Yalıtımı ile, Evinizde Konfor Seviyenizi Artırıyoruz.

Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı iç veya dış ortamlarda oluşan seslerin diğer ortama geçişini engellemek adına yapılan uygulamalardır.  Özellikle evlerde gürültü girişini engellemek adına ses yalıtımı yapılır.  Evlerde rahatsız edici olan sesler yaşam konforunu büyük oranda düşürür. Huzurlu bir yaşam alanı oluşturmak isteyenler ses yalıtım yaptırabilir. Daha önce okul, otel, iş yeri ve özel yerlerde yapılan ses yalıtımları artık evlerde de yapılıyor.

 Özellikle asansör dairesi, kalorifer, hidrofor ve jeneratör gibi sesli  alanlarda bu uygulamalar mutlaka yapılmalıdır. Yaşam alanlarınızı daha konforlu hale getirmek için ses yalıtımı yaptırabilirsiniz. Bir binada inşaat aşamasında duvarlarda ses izolasyonu yapılacağı gibi sonradan yapılan uygulamalarla da bu işlem başarılabilir.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses yalıtımı çalışmalarında temel amaç sesin ortaya çıkardığı rahatsızlığı ve olumsuz etkileri en aza indirebilmektir. Bu uygulama sonrasında ortamdaki sesin yayılması kontrol altına alınabilir. Ses  belirli bir ortamda yayılırken belirli bir engele takılırsa kontrol altına alınabilir. Ses yalıtımı çalışmalarında sesi yutma kapasitesi yüksek olan malzemeler kullanılır.

Öncelikle ses yalıtımlarında mutlaka çalışma yapılacak alana ve ihtiyaçlara göre proje hayata geçirilir.  Ses geçirmeyen veya çok az ses geçirgenliği olan malzemeler kullanılır. Çok aşırı gürültülü olan alanlarda etkili ses yalıtımı malzemeleri kullanılır. Bu ürünler sayesinde gürültü etkisi ortadan kaldırılabilir. Böylece malzemeler sayesinde direkt ses geçişi engellenir ve kapalı alanlarda sesin kesilmesi mümkün olabilir.

Binalarda sesi kesecek yalıtım malzemeleri çok ileri teknoloji kullanılarak elde edilir. Bu malzemeler duvarın içinde kullanılabileceği gibi dıştan da kullanılabilir. Yaşam alanlarınızda ses şikayetlerini ortadan kaldırmak istiyorsanız doğru ses yalıtımı malzemeleri kullanmalısınız. Bunun için bizlerden profesyonel destek alabilirsiniz.

Ses Yalıtımı Avantajları Nelerdir?

Ses yalıtımı yaşam alanlarında birçok kolaylık ve etki sağlar. Ses yalıtımı avantajları şöyledir;

  • Yaşam alanlarının daha konforlu hale gelmesini sağlar.
  • Mekanlarda gürültü etkisini ortadan kaldırır.
  • Gürültüden uzak, psikolojik olarak daha rahat bir ortamda vakit geçirebilirsiniz.
  • İstenmeyen seslerden hiç zorlanmadan kurtulabilirsiniz.
  • Özellikle çalışma alanlarında seslerden uzak kalırsanız çalışma verimi en üst seviyede ortaya çıkar.

Ses yalıtımının aynı zamanda insan sağlığıyla yakından alakalı olduğuna dair birçok araştırma sonucu vardır. Ses yalıtımı olan ortamda bulunan kişilerin belirli becerilerinin daha yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle yüksek gürültüye maruz kalan çocuklarda belirli yeteneklerin de zayıflamaya başladığını her  türlü görebiliyoruz. Ses yalıtımı konusunda her zaman bizlere ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Ses Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Bir yaşam alanının inşaata başladığı zamandan itibaren ses yalıtımı da titizlikle planlanmalıdır. Yapılarda duvar, döşeme, cam, doğrama ve tavan gibi tüm özelliklerde yüksek kalitede ses izolasyon malzemeleri kullanılmalıdır. Bu malzemeler alt ve üst katlar arasında bulunan ses geçişini ve yan komşu duvardan gelen sesleri engeller.

Ses yalıtımında malzemeler mekana uygun olarak seçilmelidir. Zeminlerde mantar, kauçuk, mantar, pvc tabanlı halı, kauçuk tabanlı halı gibi malzemeler kullanılabilir. Duvarlarda ses şiddetine göre farklı kalınlık ve türde malzemeler kullanılabilir. Binalarda ses seviyesi düşükse yumurta, melamin sünger ve piramit tercih edilebilir. Bunun dışında yüksek ses olan alanlarda süngerpan ismi verilen özel malzemeler kullanılabilir.

Ses Yalıtımı Fiyatları

Ses yalıtımı fiyatları öncelikle kullanılan malzemeye göre değişiyor. İhtiyaçlarınıza göre farklı alanlarda ses yalıtımı çalışmaları yapılıyor. Bu alanlara göre malzemelerin türü ve kalitesi değişiyor. Bu yüzden ses yalıtımı konusunda fiyat bilgisi ve maliyet detayları öğrenmek istiyorsanız bir ön çalışma yapmamız gerekiyor.

Websitemize Hoşgeldiniz

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.