İletişime Geçin
Cumhuriyet Mahallesi 91. Sokak Taç Mahal Evleri No:14/A Atakum/Samsun
Su Yalıtımı
Su Yalıtımı için, Dünyanın en iyi markaları ile, bu alanda uzman proje ekimizle, tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz.

Su Yalıtımı

Su yalıtımı yaşam alanlarının aşınma, korozyon ve sızıntılara karşı daha dayanıklı hale gelmesi adına yapılan uygulamalardır.  Binalarda dayanıklılığı ortaya koyan ve yükü kaldıran sistemler beton ve donatılardır. Bu bölümlerin aşınma ve korozyondan korunması su yalıtım uygulamalarında çok önemlidir. Binalarda henüz inşaat anından itibaren su yalıtım işlemlerinin yapılmaya başlaması gerekiyor.

Ülkemiz deprem kuşağında olduğu için binaların dayanıklılığı açısından su yalıtımı çok önemli hale geliyor. Su ve nem  ahşap, taş, metal, tuğla gibi malzemeler üzerinden büyük zararlar oluşturur. Su ve nemin zararsız etkilerini ortadan kaldırmak ve yaşam alanlarını daha güvenli hale getirmek için su yalıtım çalışmaları şarttır. Bu uygulama sayesinde binalar daha uzun ömürlü ve güvenilir olur.

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Binalarda su yalıtımı daha inşaat sürecinde başlar. Bir binada su ile temas edebilecek birçok alan bulunuyor. Çatı, banyo, mutfak, tuvalet ve temel duvarlar gibi birçok alanda su teması olur. Ancak binaların sağlamlığı için temel ve istinat duvarlarında su izolasyonu çok önemlidir. bu duvarlarda yüzey hazırlığı yapılarak daha inşaat aşamasında suya karşı izolasyon yapılır. Bu işlemlerde gevşek parçalar kazınır, köşeler pahlanır.

Zeminlerde su yalıtımı yapılırken binaların yer altı sularına karşı koruma altına alınması gerekiyor. Metro ve tünel inşaatı, bodrum katı ve duvarlarında içten yalıtım, zemin, yatay derz ve asansör çukurlarında su gelecek alanlarda yapılır.

Yaşam alanlarında teraslarda da su yalıtımı yapılabilir. Bu bölümde özel ürünler kullanılarak teraslarda suyun vereceği zararlar ortadan kalkar. Teras yalıtımlarında da zemin hazırlığı çok güzel yapılmalıdır.

Su yalıtımı için en titiz olunması gereken alan banyo ve mutfaklardır. Bu alanlarda çimento sayesinde su izolasyonu çok başarılı bir şekilde yapılır.

 Su Yalıtımı Ne İşe Yarar?

Binalarda son yıllarda ısı yalıtımı ile birlikte su yalıtımına da çok önem veriliyor. Binalarınızda su yalıtımı yaparak  yapılarınızın ömrünü uzatabilir ve daha kullanışlı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Yapılarınızın yükünü taşıyan demirler suya ve neme maruz kalırsa paslanır. Bu durum taşıma kapasitesini yarı yarıya azaltır. Bu durumu yaşamamak için taşıyıcı demirlerde su yalıtımı yapılmalıdır.

Su izolasyonu ile birlikte binalar daha güvenilir hale gelir. Yapılarda suyun etkisi uzun süre boyunca devam ederse çökme ve kabarmalar meydana gelir. Bu durum da binalarda düşük yaratabilir. İlerleyen dönemde su kontrol edilmediğinde binalar yavaş yavaş çürümeye devam eder. Binanızın çürümemesi adına su izolasyonu yapılır.

Su Yalıtımı Avantajları Nelerdir?

Su yalıtımı avantajları arasında yapıların ömrünün uzaması vardır. Yalıtım sayesinde özellikle deprem bölgelerinde can ve mal güvenliği sağlama alınır. Binalarda su sızması olurken binaların taşıyıcı bölümleri yavaşça zarar görebilir.  Bu da binanın dayanım gücünü ve süresini olumsuz etkileyecektir.

Su yalıtımı ile suyun ve nemin binanızın taşıyıcı alanlarına ulaşmasını engeller.  Kullanılan özel su yalıtım malzemeleriyle  korozyon dayanımı artar.

Bir binada su yalıtımı ömrü belirgin oranda uzatır. Böylece ekonomik olarak da kazançlı olursunuz.  Aynı zamanda binalarda konforu de en üst seviyeye çıkarır.

Su Yalıtımı Fiyatları

Su yalıtımında çimento, akrilik, bitüm ve poliüretan esaslı malzemeler kullanılır. Yapı kimyasalları ve derz malzemeleri ile su yalıtımı yapılabilir. Gölet, havuz, teras, çatı, temel ve döşeme, duvar, cephe ve tüm özel uygulamalarda bu yalıtım çalışmaları yapılabilir. Su yalıtımı fiyatları kullanılan malzemenin türüne, miktarına ve kalitesine göre değişir. Her su yalıtımı çalışmasında fiyatlar projeye özel olur.  Depreme karşı dayanıklı binalar için su yalıtımını ihmal etmeyin.

Websitemize Hoşgeldiniz

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.